Je večer, sobota 5. marca 2022, na sociálnych sieťach a v novinách sa objavujú upozornenia, aby si ľudia zatvorili okná, pretože začal horieť parkovací dom na Drieňovej ulici v Ružinove. Ihneď na to sa objavujú prvé konšpirácie pod statusmi na sociálnych sieťach, že za tento požiar môžu údajne motorové vozidlá na elektrický pohon, ľudovo prezývané elektromobily.
Z médií sa dozvedáme, že v nemeckom meste Kulbach rušia po takmer dvoch rokoch zákaz parkovania elektromobilov v podzemných garážach, ktorý zaviedli po požiari elektromobilu v roku 2020.
Pre požiar akumulátorov museli zasahovať požiarnici na Votrubovej ulici v objekte Ministerstva hospodárstva.
Sám som vlastníkom elektromobilu a podobné komentáre či články vo mne vzbudzujú obavy aj otázky, či sú elektromobily bezpečné a či je náš bratislavský hasičský a záchranný zbor (HaZZ) pripravený na boj s týmto druhom požiaru.
O to viac som chcel poznať odpovede, keďže stratégiou nášho mesta, aj EÚ, je podpora motorových vozidiel s nízkymi alebo žiadnymi lokálnymi emisiami a z toho vyplývajúci nárast elektromobilov/hybridov, ktoré parkujú v podzemných garážach novostavieb a nákupných stredísk.
Názor odborníkov
Obrátil som sa preto na odborníkov HaZZ v Bratislave, aby mi zodpovedali niekoľko otázok, ktoré sa týkajú jednak prevencie proti požiarom, ale aj spôsobu, akým tieto požiare dokážu zvládať a na mieru ich odbornej či materiálnej pripravenosti. Znenie celých odpovedí nájdete nižšie.
1.) Je bratislavský HaZZ materiálne ako aj metodicky pripravený na boj s požiarmi elektrických vozidiel, hybridov, ktoré parkujú v podzemnej garáži alebo parkovacom dome? Napr. či disponuje špeciálnymi plachtami, zariadeniami na ochladzovanie atď.
„Vzhľadom na to, že elektromobilita ako taká a prípadné zdolávanie požiarov elektormobilov je relatívne nová problematiku, aktuálne prebieha príprava metodického listu, ktorý je súčasťou takticko-metodických postupov. Takticko-metodické postupy činností vykonávané hasičkou jednotkou na mieste zásahu sú interným aktom riadenia, t. j. pokyn prezidenta Hasičského a záchranného zboru č. 20/2007 a platia pre Hasičský a záchranný zbor v rámci celého územia Slovenskej republiky. Hasičský a záchranný zbor ale neodporúča parkovanie elektrických vozidiel v stavbách, a to najmä z hľadiska problematického zásahu hasičských jednotiek.
Samozrejme, už v minulosti sa v spolupráci s právnickými osobami vykonávali testy na správanie sa trakčných akumulátorov pri zaťažení (požiarom alebo pri náraze). Rovnako tak komunikujeme so spoločnosťami, ktoré vyrábajú elektromobily a v súčinnosti s nimi je pripravované školenie v zahraničí. Ide o súbor postupov hasičskej jednotky a veliteľa zásahu pre konkrétny typ udalosti, v tomto prípade požiar elektromobilu alebo automobilu s hybridným pohonom. Hasičský a záchranný zbor zároveň pripravuje taktické cvičenia za účelom precvičovania uvedených postupov.“
2.) Predstavujú vozidlá na el. pohon väčšie riziko pre obyvateľov, ako vozidlá na tradičný pohon na benzín alebo naftu?
„Zo štatistického hľadiska na uvedenú otázku je dnes jednoznačná odpoveď – nepredstavujú. Samozrejme, je to, aj tým, že aktuálne prevažujú na našich cestách vozidlá s tradičným pohonom a udalostí s prítomnosťou elektromobilov v podmienkach požiaru alebo pri dopravnej nehode je minimum. V prípade udalosti, keď sa posádka nachádza zakliesnená v horiacom vozidle, nie je rozhodujúci druh pohonu.
Pri trakčných batériách je dôležité zabezpečenie ochladzovania plášťa batérie vodným prúdom tak, aby nedochádzalo k zahrievaniu vnútornej náplne trakčnej batérie, ktorej hasenie je komplikované vzhľadom na prítomnosť ľahkých kovov a iných látok. Za účelom ochladzovania uvedených vozidiel sa vo veľmi blízkej dobe očakáva dodanie už nakúpených kontajnerov. Samozrejme, aj na ľahké kovy existujú hasiace látky, ktoré sú dostupné v hasiacich prístrojoch, ale ich použitie je veľmi zriedkavé a ojedinelé. Postup hasičských jednotiek možno zhrnúť do nasledujúcich bodov podľa priority vykonávaných činnosti:
- Zabezpečiť, aby posádka vozidla bola v bezpečí;
- Zabezpečiť okolie havarovaného alebo horiaceho vozidla alebo vozidla, ktoré predstavuje riziko požiaru tak, aby neboli ohrozené iné osoby v okolí;
- V prípade, že vozidlo nie je v podmienkach požiaru, urobiť opatrenia, aby nedošlo k zásahu el. prúdom a nedošlo k požiaru – t. j. prerušiť prívod nízkonapäťovej časti, ktorá je riadiacou a ovládacou časťou pre vysokonapäťovú (trakčnú) sústavu;
- V prípade, že vozidlo je už zasiahnuté požiarom, postupovať podľa bodu č. 3, pokiaľ sú prístupné tzv. ,,odpojovacie body“ a urobiť všetko preto, aby nedošlo k požiaru akumulátora, t. j. likvidovať požiar ostatných častí vozidla a ochladzovať plášť a okolie trakčnej batérie. Pokiaľ je vozidlo pod el. prúdom, štandardne platí hasenie s látkami, ktoré nie sú na báze vody, t. j. oxid uhličitý alebo hasiaci prášok.
- Pokiaľ je to nutné, zabezpečiť dlhodobé chladenie vozidla.
Čo sa týka hasiacich látok priamo na náplň trakčnej batérie, naďalej sa nachádza vo fáze vývoja a výrobcovia, ktorý danú látku vyvíjajú, aktuálne poskytujú hasičským jednotkám Hasičského a záchranného zboru testovacie vzorky.“
3.) Vykonal za posledných 10 rokov bratislavský HaZZ zásah pri ktorom musel uhasiť požiar elektrického vozidla alebo hybridného vozidla? Ak áno, aké boli skúsenosti – bol požiar náročnejší na odstránenie v porovnaní s klasickým vozidlom na spaľovací pohon?
„Požiarov automobilov na elektrický resp. hybridný pohon je minimálny počet. Príslušníci Krajského riaditeľstva HaZZ v Bratislave skúsenosti s priamym hasením batérie vozidla na elektrický pohon tak zatiaľ nemajú. Doposiaľ bol požiar takýchto automobilov zlikvidovaný vždy v počiatočnej fáze horenia, resp. požiar bol uhasený skôr, ako sa stihol rozšíriť na batériu elektromobilu.“
4.) Čo odporúča bratislavský HaZZ pre vlastníkov nehnuteľností a správcov, aby bolo parkovanie a/alebo nabíjanie el. vozidiel, hybridov v podzemnej garáži resp. parkovacom dome bezpečné?
„V súčasnosti nie je táto problematika upravená všeobecne záväznými právnymi predpismi na úseku ochrany pred požiarmi. Pre nabíjanie a parkovanie elektromobilov v stavbách vydalo Ministerstvo vnútra SR a Prezídium Hasičského a záchranného zboru dňa 21. 12. 2021 usmernenie, ktoré má však iba odporúčajúci charakter. Usmernenie (viď. príloha nižšie) je uverejnené na webovej stránke Ministerstva vnútra SR a sú v ňom uvedené konkrétne požiarno – bezpečnostné požiadavky a požiadavky na vybavenie požiarnymi zariadeniami.“
Príloha:
5.) Koľko požiarov elektrických vozidiel od roku 2012 do 2022 eviduje HaZZ v Bratislavskom kraji a aký je to % podiel zo všetkých požiarov mot. vozidiel?
„Hasičský a záchranný zbor takúto štatistiku nevedie.“
6.) Je bratislavský HaZZ pripravený zvládať požiare lítiových batériových úložísk tzv. Powerwall, ktoré obyvatelia v čoraz väčšom počte využívajú pre uchovanie prebytkov energie napr. zo solárnych panelov?
„V prípade uvedených požiarov platí opäť zásada prerušenia el. obvodu na prívode, t. j. medzi solárnymi kolektormi a ďalšími časťami sústavy (akumulátory a iné). Za predpokladu, že obvod nie je možné z určitých dôvodov prerušiť, pristúpi sa k prekrytiu solárnych častí, aby naďalej neprodukovali elektrickú energiu. Štandardne ide o elektrické zariadenia pod el. prúdom, ktoré možno hasiť hasiacimi látkami bez prítomnosti vody (oxid uhličitý a hasiaci prášok).
Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Bratislave disponuje troma zásahovými vozidlami, ktoré majú veľkokapacitnú nádrž na hasiaci prášok s označením KHA a PRHA (kombinovaný, resp. práškový hasiaci automobil). Vozidlá sú dislokované na troch hasičských staniciach tak, aby bol dojazd v rámci zásahových obvodov Bratislavského kraja optimálny. Jedno z uvedených vozidiel je vybavená lafetovým vrhačom prášku určeným na hasenie z väčšej vzdialenosti. Všetky ostatné zásahové vozidlá (okrem vyššie spomínaných) sú vybavené prenosnými hasiacimi prístrojmi (PHP) na báze prášku a oxidu uhličitého na prvotný zásah.“
7.) Aké odporúčania má bratislavský HaZZ pre obyvateľov, ktorí majú záujem o umiestnenie batériového úložiska v rodinnom dome a bytovom dome?
„Odporúča sa, aby skladovací priestor pre batérie tvoril samostatný požiarny úsek s prístupom z vonkajšieho priestoru na úrovni terénu. Zároveň by mal byť výhradne vymedzený pre skladovanie batérií.“
Ilustračné foto: YouTube