Keď sa pozrieme na historické fotografie Bratislavy takých 20-40 rokov dozadu, ako na vás pôsobia?
Napríklad tieto porovnávačky, ktoré publikovala stránka Bratislava a jej premeny:




Pri pohľade na tieto historické fotografie mám dojem akejsi priestrannosti, vzdušnosti, ponúkajú lepšie výhľady, vyniká architektúra, pôsobia kompaktným dojmom a obsahuju menej rušivých elementov.
Na nových fotografiách ma teší najmä pohľad na vzrastlú zeleň, ktorá síce čo to zobrala z verejného priestoru a výhľadov, avšak výmenou za blahodarný tieň a ukrýt pred spaľujúcim slnkom.
A teraz, aké máte pocity pri pohľade na túto fotografiu, ktorá bola publikovaná v denníku SME v roku 2019? Podobný pohľad, avšak iný obsah, vás stále privíta na vstupe do Bratislavy v blízkosti Zlatých pieskov.

A čo hovoríte na takýto obsah, ktorý propaguje erotické služby a hazard, či je deň, alebo noc?

Alebo čo hovoríte na tento súboj stromu s billboardom, kto ho nakoniec vyhrá? Skončí to tak, že pre reklamu bude musieť ustúpiť zeleň?

Vo mne pohľady na fotografie vyššie, vyvolávajú pociť špiny, neporiadku, rozvojovej krajiny, chaosu a anarchie, ktorý ovládol náš verejný priestor.
Čo s tým?
Je viac ľudí, ktorí vnímajú podobne ako ja, že verejný priestor je presýtený reklamnými tabuľami, billboardami, informáciami a pomenovali tento jav ako „reklamný smog“.
Reklamný smog, podobne ako ten v ovzduší, má dopad aj na vaše zdravie. Konštantné bombardovanie podnetmi a informáciami si vyberá svoju daň na duševnej pohode a tom, ako sa v meste cítime.
Pre reklamný smog trpí aj zeleň a výhľady naň. Reklamný smog generuje aj iný typ smogu, svetelný. Nasvietené tabule pozdĺž dialnice by s prehľadom nahradili verejné osvetlenie.
Preto ma mimoriadne potešili aktivity, ktorých cieľom bolo dať systém a poriadok a nástroje pre reguláciu tohto novodobého javu.
Napríklad, od 1.5.2021 sú všetky reklamné stavby preklasifikované na dočasné s platnosťou na maximálne 3 roky. Takže teoreticky budú mať obce a mestá možnosť, dať stopku existujúcim reklamným stavbám od 1.5.2024.
V bratislavskej MČ Staré mesto platí už od roku 2010 Všeobecné záväzné nariadenie, ktoré jasne stanovuje podmienky pre umiestňovanie reklamných, informačných a propagačných zariadení na jej území. Napríklad tam úplne zakázali umiestňovanie reklám na stĺpy verejného osvetlenia a trakčné stĺpy.
Bratislavský magistrát išiel v tomto o trochu ďalej a v rámci balíka zmien č. 07 k územnému plánu zadefinoval jasné pravidlá pre umiestnovanie reklamných stavieb na celom území Hlavného mesta Bratislava s účinnosťou od 1.1.2022.
V zákone č. 8/2009 o Cestnej premávke je v § 60 ods. 5 uvedené „Na dopravných značkách alebo na dopravných zariadeniach a ich nosnej konštrukcii je zakázané umiestňovať čokoľvek, čo nesúvisí s dopravnou značkou alebo s dopravným zariadením.“. Takže je priamo zákonom zakázané mať na jednom stĺpe dopravnú značku a reklamnú tabuľu.
Teoreticky sa na niektoré audiovizuálne reklamné zariadenia dá použiť aj zákon č. 264/2022 o Mediálnych službách, ktorý reguluje obsah, ktorý sa na nich môže objaviť, viď § 74 – 80.
Bratislava a jej mestské časti majú mnoho možností, ako sa vysporiadať s reklamnými stavbami a prakticky od 1.1.2022 nemali pribúdať nové, ktoré sú v rozpore s územným plánom, taktiež by sme nemali mať reklamu na stĺpoch verejného osvetlenia alebo spolu s dopravnými značkami.
Tvrdý stret s realitou
Áno, zmizlo zopár nelegálnych billboardov za posledných niekoľko rokov, avšak nahradili ich nové reklamy na stĺpoch verejného osvetlenia alebo trakčných vedeniach.



Prípadne také formy reklamy, ktoré obchádzajú regulácie v územnom pláne a stavebný zákon. Napríklad reklamné vozíky alebo reklamné plachty pripnuté na gumičke.

Dlhodobo sú neriešené aj porušnia zákona o doprave, kde sú reklamy na jednom stĺpe s dopravnými značkami.
Ešte stále strašia nejaké nelegálne billboardy vchod do trhoviska na Miletičovej ulici. a tiež pribúdajú aj nové megaboardy
Dokedy ešte?
Máme zákony, aj keď poriadne štrbavé, máme aj nejaké regulácie, niektoré mestské časti majú aj nariadenia a predsa sa situácia nijako výrazne nezlepšuje.
Je chyba v starostovi, stavebnom úrade alebo na magistráte?
Volíme si zástupcov, ktorých boj s reklamným smogom je iba fiktívny a na pozadí im vyhovuje súčasný stav výmenou za lacnejšie reklamné plochy pred voľbami?
Kedy sa konečne dočkáme naozajstnej zmeny, ktorá vyvetrá tento štipľavý, nekončiaci reklamný smog?
Viem, že na tieto otázky tak skoro odpoveď nepríde a len dúfam, že sa dožijeme doby, keď sa verejné priestranstvo očistí od tohto nánosu reklamnej špiny …