Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Nenechajte sa okabátiť, overte si, čo kupujete

Nenechajte sa okabátiť, overte si, čo kupujete

Konečne sa vám podarilo nájsť ten vysnívaný rodinný dom s veľkou záhradou alebo pozemok za skvelú cenu.

Vybavíte si hypotéku, uprosíte tiež rodinu, aby vám pomohla s počiatočným kapitálom, vyťahujete z ponožky posledné eurá, podpisujete kúpnu zmluvu.

Po roku však zistíte od susedov, že ste si kúpili niečo, čo vám nepatrí resp. váš dom stojí v trase plánovanej železnice, električky alebo cesty.

Aj keď veľa ľudí poctivo a dôkladne preveruje to, čo kupuje, stále sa môžeme stretnúť s pochybnými praktikami developerov a ľudmi, ktorí im naleteli.

Na jednu takúto zvláštnosť upozornili aj obyvatelia Trnávky v diskusnom fóre na Facebooku. Developer predáva(l) na Trnávke rodinné domy so zdanlivo krásnou a veľkou záhradou, ktorá mu však nepatrí a o.i. tam má v budúcnosti ísť cestná komunikácia.

Obrázok z diskusie na Facebooku
Územný plán zóny

Dobrou správou je, že v tejto veci koná stavebný úrad a developerovi hrozí pokuta a povinnosť odstrániť všetky stavebné úpravy, ktoré vykonal na cudzom [mestskom] pozemku.

Koľko je však takých kupujúcich, ktorí toto šťastie nemali a teraz vlastnia nehnuteľnosť, ktorej hrozí zbúranie, alebo výrazné obmedzenie kvality bývania?

Ako si viete overiť, čo tam mesto plánuje postaviť?

1. Začnite katastrom
Na mape katastra nehnuteľností si najprv pozrite, komu patria pozemky a stavby v okolí. Dobre si pozrite hranice pozemkov a porovnajte ich s tými, ktoré vám predávajúci ponúka.

2. Pozrite si územný plán zóny
Ak je pre dané územnie vypracovaný územný plán zóny, pozrite si, či náhodou cez váš pozemok nie je plánovaná trasa električky, cesty, plynu a inej infraštruktúry. Overte si aj kód využitia pozemku, či tam vôbec budete vedieť niečo legálne postaviť.

3. Pozrite si celomestský územný plán
Ak neexistuje územný plán zóny, pozrite si regulačný výkres Územného plánu hl. m Bratislavy, ktorý je verejne dostupný cez Geoportál Bratislava. Vo výkrese je možné nájsť približné trasy, ktorými majú viesť nové trasy električiek, železnice, ciest, kódy spôsobu využívania pozemkov a pod.

4. Opýtaje sa susedov v okolí
Najrýchlejšie a možno aj najjednoduchšie, ako viete získať informácie o stavbe a pozemku, je tak, že sa opýtate ľudí v okolí. Verte mi, od nich častokrát zistíte celú genézu a históriu a aj to, čo sa tám plánuje.