V našej mestskej časti asi neexistuje ulica, kde by dlhodobo nestálo aspoň jedno vozidlo, ktorého zovňajšok pripomína vrak, ako ľudovo nazývame nepojazdné vozdilo.
Tieto vraky tam môžu byť opustené z rôznych príčin, napríklad majiteľ vozidlo používa málo, nemá na opravu, je na ňom exekúcia, drží si ho z nostalgie, alebo na náhradné diely.
Problémom je, že takéto vozidlá, ktoré stoja bez pohnutia dlhšie ako 6 mesiacov, blokujú ostatným obyvateľom cenné miesto na parkovanie. V podstate si títo ľudia sprivatizovali verejné priestranstvo, na ktorom si uskladnili svoju osobnú vec.
Extrémnejší prípad je, keď takíto nezodpovední majitelia využili verejné priestranstvo ako pomyselné smetisko, na ktorom takého vozidlo nechali napospas svojmu osudu, vandalom, zlodejom. Takéto vozidlá špatia nie len vizuálne, ale sú pre svoje okolie aj ekologickou záťažou, lebo neraz z nich unikajú prevádzkové tekutiny (olej, brzdová kvapalina, chladiaca zmes z klimatizácie atď).
Čo s tým?
Zákon jasne hovorí, za akých okolností je možné vozidlo nechať odtiahnuť a zlikvidovať. Keď si ale pozriete stránku Odkaz pre starostu, nájdete tam podnety od občanov, ktoré sa riešia, alebo riešili dlhšie než 4 roky.
Nie som ten typ, ktorý okolo problému prejde bez záujmu. Zaujímal som sa ako viem systémovo veci pohnúť dopredu a 26. augusta 2019 som naformuloval návrh zmeny zákona, ktorý som ako občiansky podnet poslal do NR SR priamo na Juraja Šeligu. Ten v spolupráci s ďalšími poslancami vypracoval návrh, ktorý bol v parlamente schválený s účinnosťou od 1. apríla 2021. Celé znenie návrhu https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=8&ID=385
Vyššie uvedený návrh doplnil do zákona toto:
1. V § 43 ods. 4 úvodnej vete sa za slovo „chodníka“ vkladajú slová „alebo na parkovisku“.
2. V § 43 sa odsek 4 dopĺňa písmenom d), ktoré znie: „d) nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke podľa osobitného predpisu27a) aj keď netvorí prekážku cestnej premávky.
Zmena mala samosprávam rozviazať ruky, aby mohli vozidlo odtiahuť na odstavné parkovisko, kde budú následne plynúť všetky 60-dňové zákonné lehoty a výzvy. Výhodou by bolo, že sa miesto ihneď uvoľní pre ostatných, ktorí by tam radi zaparkovali.
Ďalej, v roku 2020 predložili poslanci miestneho zastupiteľstva v Ružinove návrh VZN, aby sa dlhodobé stojace vozidlá, kam okrem vrakov patria aj vozidlá s platnou technickou kontrolou, pokutovali sumou 1,2 € / m2 / deň, ak stoja na tom mieste súvisle bez prerušenia dlhšie ako 60 dní. Tento návrh bol 24 hlasmi schválený a platí od 1. januára 2021. Celé znenie VZN https://www.ruzinov.sk/data/MediaLibrary/2/24587/26_2020.pdf
Aký je stav?
Sme skoro na konci 2022 a dovolím si skonštatovať, že tie zmeny zákona aj VZN nevyriešili nič resp. ich naša samospráva z nepochopiteľných príčin nevyužíva.
Vozidlá naďalej strašia na našich uliciach a zaberajú ostatným vzácne miesto na parkovanie. Viď obrázok nižšie z portálu Odkaz pre starostu.

Čo sa s tým dá robiť?
Vraciame sa k príčine, prečo kandidujem za poslanca Ružinova vo volebnom obvode Trnávka. Jednoducho súčasné vedenie je nečinné a nekoná, alebo ak koná, tak nie systematicky a razantne, ako by malo/mohlo. Ružinov jednoducho potrebuje iného starostu a iných poslancov, ktorí majú osobný záujem, aby naše mesto bolo čisté a bol v ňom poriadok.
5. bod do mojich priorít – aby poriadok a čistota ulíc nebola výnimočnou udalosťou.